JAK VYBRAT SPRÁVNOU VÝŠKU POSTELE

Postel se stává dominantním prvkem každé ložnice, ve které trávíme přibližně třetinu svého života. Mnozí podceňují důležité atributy pro nastavení ideálního komfortu, a tím si následně vyvolávají vleklé potíže se zády - popřípadě klouby. Při tom stačí opravdu málo a váš spánek se plnohodnotně prohloubí a dostane se přesně na takovou frekvenci, která je z pohledu zdraví naprosto ideální.

Výška postele

Před nákupem je samozřejmě důležité popřemýšlet nad správnou šířkou i délkou postelového rámu. Nesmíme však zapomenout ani na výšku. Na trhu se setkáme s několika druhy postelí s rozdílnou výškou, pro jakou se tedy rozhodnout?

PROBLÉMY S POHYBEM

Pokud patříte mezi osoby se ztíženým pohybem nebo máte jakékoliv obdobné komplikace s páteří či klouby, zvolte si postel co nejvyšší. Tato volba je vhodná i pro seniory a všechny osoby vyššího vzrůstu. Pro uživatele menší postavy je naopak vhodná spíše postel s nižším dosedem.

IDEÁLNÍ VÝŠKA

Ideální výška postele se dle odborného názoru pohybuje někde v rozmezí mezi 45 až 55 centimetry. Seniorský segment ocení o 10 centimetrů navíc. Díky pestré nabídce není vůbec složité takové postele najít a vybrat si přesně takovou, která bude vyhovovat vašim potřebám. V případě, že ideální postel nemůžete objevit, lze využít možnosti zakázkové výroby na míru.

VÝHODY A NEVÝHODY NIŽŠÍ POSTELE

V takové posteli budou mít mnohem lepší pocit osoby, co chtějí být blíže u země nebo lidé menšího vzrůstu. Určitě svou výhodu naleznou v rodinách s dětmi, jelikož nabízejí bezpečnější slez. V letních měsících zase oceníte lepší klima, u země se drží chladnější vzduch. Chladnější podmínky však nemusí vyhovovat všem, proto je to zároveň i nevýhoda, na kterou je dobré myslet. Kromě toho se blíže u podlahy víří větší množství prachu, což není ideální pro alergiky.

VÝHODY A NEVÝHODY VYŠŠÍ POSTELE

Mnohem snadněji se z vyššího postelového rámu vstává osobám se zhoršenou pohyblivostí, seniorům a vyšším lidem. Ve výšce se navíc nevíří tolik prachu, takže v této poloze naleznou optimální podmínky i alergici. V zimních měsících je zde větší teplo - to však nemusí vyhovovat úplně všem. Vyšší postele jsou zároveň mnohem nebezpečnější pro rodiny s dětmi.

POSTEL JIŽ MÁM, JAK UPRAVIT VÝŠKU

Pokud už máte postel zakoupenou nebo si nechcete kupovat novou a narazili jste na potřebu okamžité úpravy, pomoci vám mohou vysoké luxusní matrace. Na trhu se objevují i matrace s 18 centimetrovým jádrem, takže výšku postele lze ještě dodatečně upravit.